Rusya’nın Suriye’de savaşa dâhil olması epeyidir süren bir dostluk masalını da sona erdirdi. Hayırlı oldu. Her iki ülkenin içinde ve dış ilişkilerinde otoriterlik zemininde şekillenen güç politikaları ve bu bağlamda Putin’in Erdoğan’dan önde olması muhabbetin tek zeminiydi. Bu esnada iki ülke arasında tarihten akıp gelen husumet daima sürdü. Rusya ile hiçbir dış konuda ortaklıktan söz etmek mümkün değildir.

Balkanlar ve Kıbrıs’ta Ortodoks dayanışması ve İslavcılığı ciddiye almak gerekiyor. Rusya Ortadoğu’da Türkiye’nin aşikâr rakibi. İran’ın atom bombası yapmasında teknik destek Rusya’dan. KafkaslardaGürcistan’ın işgâlinden beri Rusya hükümranlığını yeniden tesis etmiş durumda. Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye arasındaki anlaşmazlıklarda belirleyici güç. Çözüm yanlısı değil. Rusya’nın arkabahçesi Kafkasya’da Türkiye’ye yer yok. Kafkasya’nın Rusya tarafındaki Müslüman topluluklar babında iki ülke arasında asırlardır süren husumet berdevam. Orta Asya’da Şanghay İşbirliği Teşkilâtı ile başlayan ilişkinin akıbeti meçhul. Siyasî İslâm’a neredeyse savaş ilân etmiş altı ülkeden oluşan Teşkilât Suriye konusunda Ankara’nın karşısında!

Rusya ile elle tutulur yegâne ilişki doğalgazdan ötürü ticaret, o da Rusya lehine. Doğalgaz şantajı Suriye üzerinden gündeme geldi. Darısı Akkuyu’daki kâbus nükleer santralin başına.

 

MÜSLÜMAN MEMLEKETLERİN SOSYAL MEDYAYLA İMTİHANI

Adı Asif Mohiuddin. Bangladeşli bir insan hakları savunucusu. Bu yıl dokuzuncusu yapılan İtalya Ferrara’daki Internazionale gazetecilik festivalinin ödülüne lâyık görüldü. Asif’in suçu İslâm’ın eksik yönlerini göstermek, toplumsal meselelere dinî değil somut, güncel, özgürlükçü ve eşitlikçi çareler aramak. Son marifetlerinden biri blogunda “cami yapacağınıza, kadın tuvaleti yapın” demek. Yeterli kamusal tuvalet olmadığından çekindiklerinden tuvalete gidemeyen ve dolayısıyla az su içen ve böbrek hastalıklarına yakalanan Bangladeşli kadınlar için… Asif ölümden dönmüş. Radikal medreseler birliği Hefazat-ı İslâm’ın tetikçileri öldüresiye bıçaklamışlar ama öldürememişler. Bangladeş, Pakistan ve Suudî Arabistan ile birlikte sosyal medya düşmanlığında ön saflarda. Mukto-Mona (Özgür Akıl) blog sitesi kurucusu Avijit RoyWashiqur Rahman BabuAhmed Rajib HaiderNiloy NeelAnanta Bijoy Das son iki yılda palayla infaz edilen meşhur bloggerlar.

Türkiye’nin sosyal medya imtihanı genel kısıtlama ve yasaklama dışında troller üzerinden cereyan ediyor.Zaman’da Nurullah Öztürk’ün verdiği bilgiler tüyler ürpertici: “İlk başta 1500 kişi olarak organize edilen trol ekibin lojistik merkezinde digital medya ve bilgisayarı iyi kullanan, kişi ve kurumların özel hesaplarına giren mühendisler, toplum gündemini hazırlayan saldırılacak kişi ve kurumları tespit eden lider kadrosu ve verilen talimatları uygulayan piyonlardan müteşekkil devasa bir ekip faaliyette bulunuyorDaha sonra sayıları 4500, sonra 6000 ve şu an neye hizmet ettiğinin tam olarak farkında olmayan şuursuzlarla birlikte bu rakam on binlerin çok üzerine çıkmış durumda. (…) Trol maaşları 1000 ilâ 8000 TL arasında değişiyor. Ekip, parti merkezi, özel sektör, başbakanlık, bazı kamu kuruluşları ve belediyelerde istihdam ediliyor.” Nefret söyleminden nefret suçuna doğru hızla evrilen bu yaratıkların sistemi kullanarak neler yapabileceklerini hergün görüyoruz. Yakında çıkan Hafıza Kolektifi’nin AKtroller çalışmasına da bakılmalı: http://hafizakolektifi.org/index.php/2015/10/07/ak-troller-kimler/

 

ŞEFFAFLIK ÖDÜLLERİ

Bu coğrafyanın en gayrişeffaf memleketlerinden birindeyiz. “Şeffaf” sözcüğünün tersi bile yok Türkçede, öyle bir aymazlık… Uluslararası Şeffaflık Derneği bu yolda çaba harcayan ve görünürlüğü giderek artan bir kurum. Kurum dâhilindeki jüri bu yıl 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü vesilesiyle ilk kez şeffaflık ödülleri verecek. Medya, Kurumsal ve Yurttaş olmak üzere 3 kategoride verilecek ödülleryolsuzluğa karşı mücadeleye ilişkin çabaların desteklenmesi, şeffaflık, dürüstlük ve hesapverebilirliği yerleştirmeye yönelik bireysel ya da kurumsal eylem veya girişimlerin teşvik edilmesi amacına yönelik. Ödüllere Türkiye’de yerleşik olan ve resmî yahut profesyonel görevler üstlenen birey ve kurumlar dâhil herkes 2 Kasım’a kadar başvurabilir. www.seffaflik.org/turkiyede-ilk-kez-verilecek-olan-seffaflik-odulleri-icin-basvurularinizi-bekliyoruz/

[email protected]

[email protected]